Lesní školka v srdci Prahy

Prokopáček

Učíme děti lásce k přírodě i k sobě samým.

V Praze v srdci přírody

Každý den si užíváme krásného prostředí   Prokopského údolí. Podzim patří hrám s barevným listím, v zimě bobujeme, na jaře objevujeme rostliny a pozorujeme brouky a v létě se osvěžujeme v potoce.

Respektující přístup

S dětmi se učíme vzájemně si nastavovat hranice, respektujeme jejich individuální potřeby, nejen díky menšímu kolektivu. Jsme kamarádi a průvodci.

Rovnováha volnosti a rituálů

Naše společné dny mají stejný rytmus s rituály, které jsou pro děti předškolního věku důležité, tak i prostor pro volné objevování  a hru.

Aktivní předškolák

V Prokopáčku jsou předškolní aktivity při každé činnosti. Ať už při počítání klacků na stavbu domečku pro skřítky, nebo při malování vodovkami do sněhu.

Na co se nás často ptáte.

To jsou venku i když prší? Toho se bojím, budou pak stále nemocné.

Ano, jsme venku i když prší. Pro děti je déšť radost, užívají si kaluží a zažívají přirozený koloběh v přírodě. Pokud je počasí vytrvale nevlídné, jsme venku jen úvodní část dne a následně se přesouváme do klubovny. A jak se říká, není špatného počasí, pouze špatné oblečení :). Ale nebojte se, s oblečením vám rádi poradíme. Naše tipy si můžete přečíst TADY.

S nemocností je to spíše naopak. U dětí z lesních školek a klubů bývá paradoxně nemocnost nižší. Díky tomu, že děti tráví hodně času venku, jejich imunitní systém funguje lépe díky čerstvému vzduchu, zároveň je venku nižší přenos infekcí a počet dětí ve skupině je oproti běžným školkách nižší téměř o polovinu.

Jak probíhá takový den v našem lesním klubu se dozvíte TADY.

Nezapadneme sem, lesní školky jsou jen pro "alternativní rodiny" .

Přijďte mezi nás na některou z našich veřejných akcí a seznamte se nejen s průvodci, ale i s rodiči, kteří tvoří skvěle fungující komunitu, která je pro klub velkou oporou. Sami zjistíte, jestli je vám tu s námi bude dobře :) .

Naučí se v lesní školce něco? Nebo jen pobíhají po lese? 

Děti mají v klubu každodenní program, který je velmi různorodý a odvíjí se jak od aktuálního počasí, tak ročního období. Děti se rozvíjí v rámci každodenních aktivit, rozvíjí své schopnosti, trénují hrubou i jemnou motoriku a učí se spolupracovat. Vše v prostředí přírody: počítat se učí třeba díky klacíkům na stavbu domečku pro skřítky anebo uvolňují svá zápěstí a připravují se na správný úchop skrze házení šišek na terč. Geometrické tvary se učíme pomocí přírodnin kolem nás. Samozřejmostí jsou i činnosti běžné jako v klasických školkách - malujeme vodovkami, kreslíme pastelkami, stříháme, vážeme uzle... Také s dětmi občasně vaříme, zapojujeme je do běžných činností a vedeme je k samostatnosti. Rádi pracujeme se dřevem, učíme se používat nástroje jako pilku a kladivo. Staráme se společně o naši zahrádku, kde máme dva záhonky. Učíme se říkanky, zpíváme písničky a hrajeme divadlo. Náš program vychází z přírodního cyklu přírody.

Děti jsou vedeny k vzájemné úctě a učí se poznávat a respektovat hranice - své i jiných lidí. Při vytváření vzdělávacích plánů vycházíme především z aktuálních potřeb dětí, s cílem rozvíjet přirozený potenciál každého jednoho dítěte. 

Jak vypadá takový typický den si můžete přečíst TADY. Co vše zažíváme s dětmi během roku zase TADY.Může dítě absolvovat povinný předškolní ročník v Klubu Prokopáček? 

Prokopáček může dítě navštěvovat i během předškolního roku, je ale potřeba jej přihlásit do akreditované MŠ do režimu individuálního vzdělávání. Rádi vám s tím pomůžeme.

Přečtěte si více informací o předškolním roku a přípravě TADY.


Zvládne dítě přechod do školy? Nebude díte zdivočelé?

Prokopáček funguje již 10 let a od rodičů dětí, které již do ZŠ chodí, máme hezké zpětné vazby. Děti, které navštěvovaly Prokopáček, jsou na základních školách samostatné, mají velký přehled o přírodních vědách a snadno se zapojují a fungují v kolektivu.

V klubu máme jasně daná pravidla, která musí děti dodržovat. Pohybujeme se v přírodě, učíme se být ohleduplní nejen k přírodě, ale i k sobě navzájem. Naopak se děti každý den učí, jak si hrát s klacky a lézt po stromech tak, aby se nikdo nezranil.

Hodnocení lesní školky rodiči

Více referencí od rodičů dítek, které naší lesní školku navštěvovaly si můžete přečíst TADY.

"Do Prokopáčku chodí obě moje děti. Líbí se mi, že většinu času děti tráví venku a jejich přístup k dětem s hranicemi, ale respektující. Všichni průvodci jsou srdcaři a jde vidět, že děti milují. Děti se učí jak se příroda mění během roku a slaví různé slavnosti k daným obdobím. Jsme moc spokojeni. Všichni, nejenom děti, ale i my rodiče, kteří máme také spolu skvělý kolektiv a pravidelně se scházíme."

Aneta

"Za největší přínos považujeme to, že děti tráví hodně času venku a že program koresponduje s ročním cyklem přírody i se zajímavými svátky, také oceňujeme přístup průvodkyň k dětem. Velmi se nám líbí aktivity, které by děti v klasické školce nezažily, např. malování vodovkami do sněhu, sběr a práce s přírodními materiály, výlety do okolí i za různorodým programem do města, oslavy narozenin, odpolední akce pro rodiče apod."

Hana


Nejnovější články v naší kronice

Přečtěte si co jsme všechno zažili.

Prázdniny nám utekly, jako voda a my jsme se opět společně sešli na našem známém místě v Prokopském údolí. Popovídali jsme si o prožitých prázdninách a přivítali jsme mezi sebou nové tváře. V náruči posledního teplého měsíce jsme měli nádhernou příležitost se pohodově i hravě seznámit, navštívit společně známá místa a vychutnat si vše, co nám...

Oslavou slunovratu jsme se v druhé půlce června přenesli do období léta a letních radovánek. Poděkovali jsme sluníčku za energii, kterou nám dává, a za všechny plody, které díky němu na naší Matce Zemi během léta rostou. Oslavili jsme také Svatojánskou noc, která je jedním z nejmagičtějších dnů v roce. Během Svatojánské noci totiž ze svých...

Jelikož jsme během roku zjistili, že v naší lesní školce se nachází spousta uměleckých duší, v posledním měsíci tohoto školního roku jsme dětem dopřáli dostatečný prostor k tomu, aby svá nadání mohly zužitkovat a rozvíjet. První červnový týden byl zaměřen na výtvarné umění. Děti v různých výtvarných projektech a experimentech daly prostor své...

Kde nás najdete


Adresa Klubu:

Hlubočepská 80 (bývalé Nádraží Hlubočepy)

Praha 5

152 00

Kontakt

Koordinátorka Klubu Prokopáček: Beata Vaníková

E-mail: klubprokopacek@seznam.cz

Telefon: +420776698039

Preferujeme zaslání e-mailu anebo vyplnění kontaktního formuláře níže, děkujeme.