Lesní školka v srdci Prahy

Prokopáček

Učíme děti lásky k přírodě i k sobě samým.

V Praze v srdci přírody

Každý den si užíváme krásného prostředí   Prokopského údolí. Podzim patří hrám s barevným listím, v zimě bobujeme, na jaře objevujeme rostliny a pozorujeme brouky a v létě se osvěžujeme v potoce.

Respektující přístup

S dětmi se učíme vzájemně si nastavovat hranice, respektujeme jejich individuální potřeby, nejen díky menšímu kolektivu. Jsme kamarádi a průvodci.

Rovnováha volnosti a rituálů

Naše společné dny  jak mají stejný rytmus s rituály, které jsou pro děti předškolního věku důležité, tak i prostor pro volné objevování  a hru.

Aktivní předškolák

V Prokopáčku jsou předškolní aktivity při každé činnosti. Ať už při počítání klacků na stavbu domečku pro skřítky, nebo při malování vodovkami do sněhu.

Na co se nás často ptáte.

To jsou venku i když prší? Toho se bojím, budou pak stále nemocné.

Ano, jsme venku i když prší. Pro děti je déšť radost, užívají si kaluží a zažívají přirozený koloběh v přírodě. Pokud je počasí vytrvale nevlídné, jsme venku jen úvodní část dne a následně se přesouváme do klubovny. A jak se říká, není špatného počasí, pouze špatné oblečení :). Ale nebojte se, s oblečením vám rádi poradíme. Naše tipy si můžete přečíst TADY.

S nemocností je to spíše naopak. U dětí z lesních školek a klubů bývá paradoxně nemocnost nižší. Díky tomu, že děti tráví hodně času venku, jejich imunitní systém funguje lépe díky čerstvému vzduchu, zároveň je venku nižší přenos infekcí a počet dětí ve skupině je oproti běžným školkách nižší téměř o polovinu.

Jak probíhá takový den v našem lesním klubu se dozvíte TADY.

Nezapadneme sem, lesní školky jsou jen pro "alternativní rodiny" .

Přijďte mezi nás na některou z našich veřejných akcí a seznamte se nejen s průvodci, ale i s rodiči, kteří tvoří skvěle fungující komunitu, která je pro klub velkou oporou. Sami zjistíte, jestli je vám tu s námi bude dobře :) .

Naučí se v lesní školce něco? Nebo jen pobíhají po lese? 

Děti mají v klubu každodenní program, který je velmi různorodý a odvíjí se jak od aktuálního počasí, tak ročního období. Děti se rozvíjí v rámci každodenních aktivit, rozvíjí své schopnosti, trénují hrubou i jemnou motoriku a učí se spolupracovat. Vše v prostředí přírody: počítat se učí třeba díky klacíkům na stavbu domečku pro skřítky anebo uvolňují svá zápěstí a připravují se na správný úchop skrze házení šišek na terč. Geometrické tvary se učíme pomocí přírodnin kolem nás. Samozřejmostí jsou i činnosti běžné jako v klasických školkách - malujeme vodovkami, kreslíme pastelkami, stříháme, vážeme uzle... Také s dětmi občasně vaříme, zapojujeme je do běžných činností a vedeme je k samostatnosti. Rádi pracujeme se dřevem, učíme se používat nástroje jako pilku a kladivo. Staráme se společně o naši zahrádku, kde máme dva záhonky. Učíme se říkanky, zpíváme písničky a hrajeme divadlo. Náš program vychází z přírodního cyklu přírody.

Děti jsou vedeny k vzájemné úctě a učí se poznávat a respektovat hranice - své i jiných lidí. Při vytváření vzdělávacích plánů vycházíme především z aktuálních potřeb dětí, s cílem rozvíjet přirozený potenciál každého jednoho dítěte. 

Jak vypadá takový typický den si můžete přečíst TADY. Co vše zažíváme s dětmi během roku zase TADY.Může dítě absolvovat povinný předškolní ročník v Klubu Prokopáček? 

Prokopáček může dítě navštěvovat i během předškolního roku, je ale potřeba jej přihlásit do akreditované MŠ do režimu individuálního vzdělávání. Rádi vám s tím pomůžeme.

Přečtěte si více informací o předškolním roku a přípravě TADY.


Zvládne dítě přechod do školy? Nebude díte zdivočelé?

Prokopáček funguje již 10 let a od rodičů dětí, které již do ZŠ chodí, máme hezké zpětné vazby. Děti, které navštěvovaly Prokopáček, jsou na základních školách samostatné, mají velký přehled o přírodních vědách a snadno se zapojují a fungují v kolektivu.

V klubu máme jasně daná pravidla, která musí děti dodržovat. Pohybujeme se v přírodě, učíme se být ohleduplní nejen k přírodě, ale i k sobě navzájem. Naopak se děti každý den učí, jak si hrát s klacky a lézt po stromech tak, aby se nikdo nezranil.

Hodnocení lesní školky rodiči

Více referencí od rodičů dítek, které naší lesní školku navštěvovaly si můžete přečíst TADY.

"Do Prokopáčku chodí obě moje děti. Líbí se mi, že většinu času děti tráví venku a jejich přístup k dětem s hranicemi, ale respektující. Všichni průvodci jsou srdcaři a jde vidět, že děti milují. Děti se učí jak se příroda mění během roku a slaví různé slavnosti k daným obdobím. Jsme moc spokojeni. Všichni, nejenom děti, ale i my rodiče, kteří máme také spolu skvělý kolektiv a pravidelně se scházíme."

Aneta

"Za největší přínos považujeme to, že děti tráví hodně času venku a že program koresponduje s ročním cyklem přírody i se zajímavými svátky, také oceňujeme přístup průvodkyň k dětem. Velmi se nám líbí aktivity, které by děti v klasické školce nezažily, např. malování vodovkami do sněhu, sběr a práce s přírodními materiály, výlety do okolí i za různorodým programem do města, oslavy narozenin, odpolední akce pro rodiče apod."

Hana


Nejnovější články v naší kronice

Přečtěte si co jsme všechno zažili.

Celý první květnový týden jsme věnovali naší Matce Zemi, která si rozhodně zaslouží naši pozornost, lásku a péči. Na louce, kde se pravidelně s dětmi vítáme v ranním kruhu, jsme pro ni vyrobili malý oltářík s věncem a svíčkami, kde jsme jí děkovali za vše, co nám dává. Na oplátku jsme obdarovali i my ji, a to mlékem (aby měla...

Když má některý kamarád z Prokopáčku narozeniny, připravíme mu v našem lesním klubu narozeninový rituál. Tentokrát jsme připravili velkolepý narozeninový rituál pro skřítka Prokopáčka, který slavil významné jubileum – 10. let. Společně s ním jsme oslavili i narozeniny našeho Lesní Klubu Prokopáček. Vyprávěli jsme si příběhy o narození skřítka...

Duben jsme v Prokopáčku přivítali Velikonoční veselicí, která se uskutečnila na naší zahrádce a veselili jsme se nejen s dětmi, ale i s jejich rodiči. Společně jsme obarvili kraslice, a také čerstvá vajíčka, která jsme nejdřív ozdobili lístečky, zabalili jsme je do gázy, a po té jsme je ve vodě s cibulovými slupkami uvařili v kotlíku na ohni. Ale...

Odpočatí po jarních prázdninách jsme se v naší lesní školce definitivně rozloučili s letošní zimou, kterou při loučení reprezentovaly malé figurky bohyně Morany. Ty si děti samy vyrobily ze slámy, klacíků a prvních jarních kvítků, které našli na louce v Prokopském údolí. Z louky jsme se pak přesunuli k potůčku, který kolem naší lesní školky putuje...

Kde nás najdete


Adresa Klubu:

Hlubočepská 80 (bývalé Nádraží Hlubočepy)

Praha 5

152 00

Kontakt

Koordinátorka Klubu Prokopáček: Beata Vaníková

E-mail: klubprokopacek@seznam.cz

Telefon: +420776698039

Preferujeme zaslání e-mailu anebo vyplnění kontaktního formuláře níže, děkujeme.