Adventní čekání na Světlo 

29.12.2023

Prosinec jsme začali vzpomenutím na svatou Barboru a nařezali jsme si několik třešňových větviček Barborek, které jsme si dali v klubovně do skleničky. Barborky jsou starý lidový (původně pohanský) zvyk, kdy se na svátek sv. Barbory dne 4. prosince 20 dnů před Štědrým dnem o Vánocích nařežou větvičky třešní nebo višní a vloží se doma do vázy s vodou tak, aby do Vánoc v teple rozkvetly. V prvním týdnu jsme také mluvili s dětmi o dobrých skutcích, které se pojí s postavou svatého Mikuláše. Četli jsme knihu o jeho dobročinnosti a povídali jsme si o tom, jaké dobré skutky můžeme my dělat pro své okolí. Navštívili jsme také KC Konírna, kde jsme společně se seniory zpívali koledy, zdobili perníčky, rozkrajovali jablíčka nebo vyráběli lodičky z ořechových skořápek. V údolí tou dobou napadlo spoustu sněhu a tak jsme se mohli pořádně vyřádit!

V průběhu Adventního čekání jsme zkrášlovali a uklízeli naši klubovnu. Předškoláci nám vyrobili v DOKu krásný dřevěný stromeček a s dětmi jsme si vyrobili adventní spirálu, na které jsme každý den zapálili jednu naši svíčku. Čekání na Ježíška jsme si chtěli zpříjemnit představením o Mariině oslíkovi, účastnice ale bohužel onemocněla a my jsme o představení přišli. Nechtěli jsme to však nechat jen tak a rozhodli jsme se s předškoláky, že pro mladší během dopoledne nacvičíme vlastní představení o narození Ježíška. Dle reakcí dětí se to moc povedlo. :)

Poslední týden byl pěkně nabitý! Na začátku týdne jsme oslavili narozeniny našeho kamaráda, během týdne jsme roznesli jídlo pro lesní zvířátka a ve čtvrtek jsme se sešli s rodiči na zahrádce, abychom oslavili zimní Slunovrat - zrození Slunce. Zpívali jsme koledy u ohně a rozdávali si dárky. Průvodci dostali od rodičů nádherné dárky - krásné plecháčky s kresbou Prokopského jezírka a jmenováním. K tomu jsme samozřejmě dostali výbornou kávu. :)

Když se setmělo, malí prokopáčci předvedli rodičům nacvičené stínové divadlo, které ukazovalo příběh krásné Vánoční koledy - Jak jsi krásné neviňátko.