Barevný a zároveň temný podzim

10.11.2023

Na konci října jsme v údolí obdivovali rozmanitost a barevnost podzimu. Povídali jsme si o stromech, o tom, proč shazují listy, že mezi sebou mohou komunikovat a přicházeli jsme společně na jejich různorodé využití. Stromy nám poskytují spoustu možností pro hru - lezení, vyrábění houpaček, schovávaná. Na podzim můžeme jíst plody stromů my (jablka, hrušky, švestky) i zvířata (žaludy, bukvice např. pro prasátka, veverky). Koruny stromů poskytují útočiště pro různá zvířátka, např. ptáčky, kteří si v nich staví svá hnízda. V dutinách ve stromech bydlí různí brouci, netopýři, veverky, ploštice, pavouci. 

S předškolní skupinou jsme také navštívili KC Louka - komunitní prostor pro veřejnost, který pořádá vzdělávací a společenský program pro seniory. Předškoláci se zapojili do výroby betléma, který bude v době adventu umístěn v KC Konírna v Raudnitzově domě v Praze 5. Poté jsme se prošli kolem Vltavy a projeli se městským přívozem, bylo to dobrodružství! Den před podzimními prázdninami jsme naopak s mladšími dětmi navštívili DOK - dílnu městské knihovny. Učili jsme se práci s kladivem, dřevem a dalšími kutilskými nástroji. Odnesli jsme si také věnec z přírodnin, který nám teď zdobí vstup do klubovny (občas na něj přilétne malá sýkorka uždibovat šípky :) ).

Další týden jsme se věnovali oslavě Samhainu/Dušiček, kterou jsme spojili s tématem lásky a přátelství. Samhain se pojí s tématem ukončování všeho živého. S dětmi jsme probírali téma smrti, předků, rodiny, ale také lásky, díky které jsme všichni na světě. Láska je spojena s přátelstvím a tak jsme se s dětmi bavili o tom, co znamená přátelství, jak projevovat lásku a jak se naopak chovat, pokud dělá někdo, co se nám nelíbí. Týden vrcholil ve středu, kdy jsme se společně s rodiči sešli na naší zahrádce, opekli si dobroty na ohni, zazpívali písničky a vytvořil společný Samhainový rituál.