Březen dá první lžičku medu

30.03.2024

V prvním týdnu března jsme se stále nacházeli v období půstu (mezi koncem Masopustu a Velikonocemi), v dřívějších dobách lidé v tomto čase jedli střídmě a odlehčeně. My jsme se tedy v tomto týdnu věnovali tématu zdraví. Bavili jsme se o tom, co je třeba k tomu, aby zůstal člověk dlouho zdravý a že léky tu nejsou (ve většině případů) pro to, aby nás udržely zdravé, ale nastupují až při nějakých problémech. Jak jsme se s dětmi shodli, že je nejlepší se udržet zdraví? Zdravý pohyb, hygiena - mytí rukou apod., pobyt v přírodě, zdravé, co nejméně uměle zpracované jídlo, vitamíny, pitný režim, správné oblékání, zdravá mysl, milovaní bližní kolem nás a klid v nás... Určitě je toho ještě mnohem více, co napadá vás?

Další týden na to plynule navazoval a mluvili jsme o tom, jak zůstat v bezpečí a jak se v bezpečí cítit. Připomněli jsme si některá pravidla (např., že neházíme kameny, klacky směřují k zemi) a nově jsme přidali pravidlo, že nelezeme na spadlé stromy. V Prokopském údolí nám jich totiž pár spadlo a tak jsme mluvili o tom, jak k tomu přistoupíme. 

Morano, tobě běda, už tě není třeba! No fakt, třetí týden už bylo úplně jasné, že na trůn usedla Vesna a Morana už nemá slovo. Vyrobili jsme tedy jednu velikou Moranu, děti si mohly vyrobit i malou vlastní a s halekáním a výskáním jsme jí vyprovodili potokem z Hlubočep. Zima je důležitá, aby si příroda odpočinula, musí ale odejít, aby mohlo nastoupit něco nového a voňavého a živého, třeba rozkvetlá pampeliška. Hned jak jsme Moraně zamávali, začali jsme si všímat prvních jarních kouzel. Rozkvetla nám vrba, kolem které chodíme každý den, na louce se zelená tráva a vykukují první jarní kvítka - potkali jsme například jaterník, plicník, prvosenku nebo koniklec. Udělali jsme si také výborný jarní kopřivový čaj.

Dalším týdnem jsme plynule navázali oslavou Velikonoc. Na velikonoční oslavě jsme barvi vajíčka přírodními barvami - kraslice barvou z hlíny a vařené červeným zelím a slupkami od cibule. V tomto týdnu jsme se také vrátili k obnově naší zahrádky - přemístili jsme záhon a zasadili spoustu semínek.