Objevujeme lidské tělo a přejeme zvířátkům dobrou noc

20.11.2023

Abychom byli zdraví, je třeba znát dobře svoje tělo a naslouchat tomu, co potřebuje. S dětmi jsme se bavili o tom, jak lidské tělo funguje a jak se jmenují jednotlivé části našeho těla. Mluvili jsme s dětmi také o tom, že jejich tělo patří jim a mohou ostatním lidem nastavovat hranice, pokud překračují jejich "bublinu", která jejich osobní prostor chrání. Učili jsme se jak vyjadřovat, pokud někdo zasahuje do našeho osobního prostoru nebo nám dělá něco, co je nám nepříjemné. 

S naším tělem jsou neodmyslitelně spjaty emoce, které se v těle odráží a naopak. Pojmenovávali jsme si jednotlivé druhy emocí a sdíleli jsme, jak se různými způsoby vypořádáváme s tím, když máme těch pocitů trochu moc a nevíme si s nimi rady. V rámci tohoto týdne se předškoláci vydali protáhnout své tělo na procházku s výkladem po Praze. Procházku si pro nás připravila jedna z maminek našich dítek, která je profesionálně věnuje provádění po Praze, takže to bylo opravdu zajímavé a dozvěděli jsme se spoustu nových věcí. Mladší se tentýž den vydali do KC Konírna péct svatomartinské rohlíčky. O sv. Martinovi si děti povídaly v pátek, kdy si pověděly legendu o Martinovi, kterou následně samy zdramatizovaly a vyrobily si sněhové vločky (když nám je ten Martin letos nepřivezl :) ). A taky jsme si tento týden pouštěli draky! Bylo toho hodně, ale bylo to super! 

Následující týden jsme s dětmi v naší lesní školce pozorovali usínající přírodu a hráli si na zvířátka, která se ukládají k zimnímu spánku. Bavili jsme se o tom, proč tomu tak je (nedostatek potravy, chlad,...). Zjišťovali jsme, kteří ptáčci u nás zůstali, ačkoliv už je pěkně chladno a z knížek jsme se dozvěděli, kteří od nás odletěli za teplem. Zkoušeli jsme si také pomocí kolíčků (zobáčků) nasbírat nějaké zásoby na zimu a zjistili jsme, že to ty zvířátka mají pěkně těžké!