Pohádky od předškolačky

19.04.2024

Jak u nás rozvíjíme předčtenářskou gramotnost? Třeba povídáním příběhů! Poslech příběhů poskytuje odrazový můstek pro aktivní hru a tvořivou práci, která inspiruje k vymýšlení vlastních příběhů. Jednoho deštivého dne jsme se rozhodli, že štafetu vypravěče předáme z rukou průvodce do rukou našich předškoláků. Nebylo žádným překvapením, že vznikly barvité příběhy plné fantazie a zábavy. Rádi bychom s vámi, se svolením autorky, sdíleli dva příběhy, které vymyslela naše předškolačka Františka. Přejeme příjemné čtení!

O kapičce 💧

Byla jednou jedna kapička ve velkém, krásném, naducaném mráčku. Jednou si kapička řekla, že by chtěla vidět obohacenou vodu na Zemi. Šla k deštíku a zeptala se ho, jestli by mohla jít dolů na Zem. Deštík řekl, že jo a potom padali a padali, až dopadli na srnečka. Srnečka to zastudilo, a tak utíkal a utíkal. Najednou na něho číhal zdivočelý pes, který se za ním vydal a vyhrál. Pes ho zakousnul i s kapičkou. Kapička skončila uvnitř psa a ocitla se v chodbičkách, a potom ji pes vyčůral do kaluže. Šla dolů do země a pak se objevila v proudu vody a tam se úplně rozplynula. Dotekla do jezírka, tam zmrzla a najednou uslyšela křik a klouzání po jejím hřbetu. Uslyšela další křik, ten ale už nebyl veselý, ale spíš strašidelný. Uviděla malou holčičku, Klárku, tu zachránil jeden chlapeček jménem Tom. Stali se z nich potom kamarádi a kapička byla hodně ráda. Když toma zachraňoval Klárku, tak se při tom napil vody i s kapičkou a kdyby kapička neviděla jen tmu, viděla by, že je červená. 

(Tady je krásně vidět, jak Františka rozumí jevům (přírodním i fyziologickým) ve světě, dokáže je zábavnou formou dát do souvislostí a zabalit do kouzelných metafor. :) )

Koníček 🐴 🦄

Byl jednou jeden koníček a byl hodně zvědavý. Jednou se vydal v noci ven a najednou uviděl červené tygří oči. Kůň se vylekal a začal utíkat. Rozhodl se, že zkusí vyskočit a jak vyskočil, tak mu narostly křídla. Utekl tygrovi a na zadku se mu vytvořil znak ve tvaru sluníčka a duhy. Letěl do Afriky a tam potkal duhového dráčka a byli kamarádi až do smrti.